Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечер, посветена на Джулиета Симионато

Джулиета Симионато, нежно наричана „Джулиетина”.
Снимка: Архив

Само няколко дни преди да отпразнува своя 100-тен рожден ден, седмица преди 12 май, мецосопраното Джулиета Симионато напусна този свят...
Кариерата й започва с поколението на Джили и Ебе Стиняни и завършва с Мирела Френи и Едита Груберова. Великите й колеги я описват като най-обаятелната, с превъзходно чувство за хумор. А критиците анализират успешната и кариера - редуването на тежките Вердиеви героини с по-леките фиоретурни Росиниеви позволи на Симионато да запази гласа си свеж и гъвкав до края.
В обичайните четири часа цялостно ще бъде излъчена операта „Аида” от Джузепе Верди с Леонтин Прайс, Джулиета Симионато, Димитър Узунов и Еторе Бастианини.
Тя е родена във Форли, Румъния. Скоро след раждането на Джулиета семейството се премества в Сардиния. Бащата е бил държавен чиновник. Семейството заминава за Ровиго, близо до Венеция. Там през 1927 година Симионато дебютира в комедията на Артуро Росато „Нина”. Бениамино Джили и Рената Тебалди също дебютират в „Театро Социале” в Ровиго. След 6 години занимания с вокалния педагог Гвидо Палумбо в Падуа Симионато печели конкурс, организиран от „Маджо Музикале” във Флоренция. Председател на журито е Умберто Джордано, сред членовете - Тулио Серафин, Розина Сторкио - първата Бътерфлай, и Саломея Крушелицкая - първата италианска Електра. В дългата кариера на Симионато има срещи както с легенди на миналото, така и с първокласните певци от днешния ден. „Чувствам се като динозавър - споделя тя през 2002 година на 92 години - в последното си официално интервю и показване пред фотографите. „Много от сопраните, които бяха звезди през 30-те и 40-те години, днес нямаше да се харесват”.
След 12-годишен стаж на сцената на Ла Скала най-после идва и триумфът - главната роля в операта „Миньон” на Амброаз Тома. Симионато си спомня, че много от работниците зад кулисите, нейни колеги и приятели били просълзени от успеха на тяхната „Джулиетина”.
Способността на Симионато да постига добри резултати при най-неблагоприятни условия била пословична. Имала е по 80 спектакъла средно на година. Отменя само няколко през цялата си кариера. През януари 1956 година тя прави 30 спектакъла всяка поредна вечер. „Пътувах от Милано, където пеех Адалжиза в „Норма” и в „Тайния брак” в „Пикола Скала”, разказва певицата, пътувах до Рим, където бях Розина в „Севилският бръснар.” В края на всеки спектакъл тичах до гарата. В купето на влака си свалях грима, вечерях с ябълка и няколко бисквити и се приготвях за осемчасов сън.”
Кариерата на Симионато е изключително разнообразна като репертоар. Кармен, Шарлота, Сантуца, Прециозила, Керубино... Когато е вече на 52 продължава по-умерено - между Улрика, Керубино, Мадалена, Еболи и Амнерис - за две седмици спектакли във Виена. Репертоарът й се простира от Монтеверди и Пърсел до Барток и Меноти. Тя е изключително харесвана като Орфей и наричана „специалист” по Росини, дълго време преди днешната мода...

събота, 22 май от 20.00 часа

По публикацията работи: Eлена Хубанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50
Бомбино (в средата) с Джакраве Юба Диа (бас) и Кори Уилхелм (барабани) на първото им гостуване в България (ноември, 2023 г.)

Омара "Бомбино" Моктар с два камерни концерта в София

След фурора си на голяма клубна сцена у нас в началото на миналия ноември Бомбино реши да повтори и потрети с два концерта във формат "limited edition"за по 180 човека всеки – на 22 май, сряда , и на следващия ден – 23 май, четвъртък, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4). Поканата, както и миналия път, идва от платформата "Афровизия" и..

публикувано на 16.05.24 в 21:36

"Бенджамин Бътън" на сцената на Областния музикален театър Линц

През 1860 година в Балтимор се ражда Бенджамин Бътън, но не като малко, сладко бебе, а като брадясал старец. Съдбата му е предначертана: той ще изживее живота си в обратен ход и от ден на ден ще става… все по-млад. Когато на 50-годишна възраст Бътън се запознава с почти 30 години по-младата от него Хилдегарде, главният герой трябва всичко да заложи..

публикувано на 16.05.24 в 18:21